Her şey çabuk değişiyor. Gelecek hızla geliyor.

GençTOD Üyesi Kıymetli Meslektaşlarım.

Ben Melek Yıldırım. İÜ Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ana Bilim Dalı’nda çalıştım ve 2005 senesinde emekli oldum. Emekli olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Sosyoloji bölümüne bir sene devam ettim. Bir sene sonra iki senelik Kültürel Miras ve Turizm bölümüne geçtim ve okulu bitirdim.

Bu üç yıl boyunca sosyal bilimlere dair dersler okudum. Örneğin: Sosyal Bilimlerde Temel Kavramlar, Hukukun Temel Kavramları, İktisada Giriş, Kültürlerarası İletişim, Sosyal Politika gibi. (3, 5, 8, 9, 13).

Yönetim konularını tabii kültürel miras ve turizmi ilgilendiren derslere ilişkin olarak okudum (1, 6, 7,10).

Değişik konularda da merak uyandırıcı ders kitapları olduğunu farkettim. Örneğin: İkna Edici İletişim, Sosyal Medya, Yenilik Yönetimi, Yönetim ve Organizasyon l ve ll (2, 4, 11, 12, 14).

Eğer aşağıdaki soru ve cümlelerin benzerleri arada sırada aklınızdan geçiyorsa; bazı sosyal bilim konularının sizi daha iyi hissettirip, daha donanımlı kılabileceğini düşünüyorum.

Şimdi birkaç soruya bakalım:

  • Ben itibarlı (prestijli) bir kişi miyim?
  • Yeni bir şeyler yapsam diyorum da nasıl yapsam acaba?
  • Tasarım odaklı düşünce (design thinking) diye bir şey duydum. Acaba bu konu işe yarar mı?
  • Kendimi ileride diş hekimliğinde yüksek makamlarda yönetici olarak hayal ediyorum. Yöneticilikte başarılı olmam için hangi bilgi ve becerilerim olması gerektiğini şöyle güzelce birisi anlatsa ne iyi olurdu! Nasıl öğrensem acaba?
  • Hastayla tedavi konusunda iletişimdeyken nasıl konuşmalıyım.
  • Diş hekimleri olarak bazı yönlerimiz birbirine benziyor. Hele aynı kurumda isek, ortak özelliklerimiz daha da çok benziyor. Bu iyi mi? Kısıtlayıcı bir şey mi yoksa?
  • Blog mu, Web sayfası mı yapsam acaba?

 

Her şey çabuk değişiyor. Gelecek hızla geliyor.

Hazır mısınız?

 

Başarılar.

Dr. Melek Yıldırım

 

#ortodontist  #ortodonti #dişhekimi  #dişhekimleri #dişhekimliği #dentistry #türkortodontiderneği #turkishorthodonticsociety #gençtod  #tod  #sosyalbilimler #socialsciences  #dental #dentist

 

——————————   REFERANSLAR    ——————————

 

1- Aksoy, A., Enlil, Z., Ünsal, D., Pulhan, G., Dinçer, İ., Gülersoy, N.Z., Ahunbay, Z., Köksal, G. (2013).Kültürel Miras Yönetimi, Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Web-Ofset Tesisleri (Editör: Aksoy, A., Ünsal, D.).

2- Ağlargöz, O., Besler, S., Özalp, İ., Şakar, N., Paşaoğlu, D., Tonus, Z., (2013). Yönetim ve Organizasyon-ll. Ankara: Saray Matbaacılık (Editör: Koparal, C.).

3-  Bedir, E., Alper, Y., Tokol, A., Özaydın, M. M., Metin, B., (2013). Sosyal Politika. Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Web-Ofset Tesisleri. (Editörler: Oral A.İ., Şişman, Y.)

4- Demirci, A.E., Uzkurt, C., Işık, N., Aluftekin,N.,    Göktepe, H., Akdeve, E. (2013). Yenilik Yönetimi Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Web-Ofset Tesisleri.  (Editörler: Uzkurt,C., Demirci, A.E.).

5- Ergur, A., Bozkurt, V., Aktay, Y., Bora, A., Demirel, T., Kalaycıoğlu, S., Ergül, H., Gökalp, E., Tatlıcan, Ü. (2013). Sosyal Bilimlerde Temel Kavramlar. Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Web-Ofset Tesisleri. (Editör: Gökalp, E.)

6- Geylan, R., Tonus,H.Z., Kağnıcıoğlu, D., Benligiray, S., Baraz, A.B., Özler, D.E. (2013). İnsan Kaynakları Yönetimi. Ankara: Saray Matbaacılık. (Editör: Geylan, R., Tonus, H.Z.).

7-  Karagöz, D., Özel, Ç.H. (2013.)  Turizm Pazarlaması. Ankara: Saray Matbaacılık  (Editör: Kozak, N).

8- Kartarı, A. (2014). Kültürlerarası İletişim. (2104) Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Web-Ofset Tesisleri. (Editör: Kartarı, A.)

9- Kılıçaslan, Y., Güzel, H.A., Şiriner, İ., Yıldırım, K., Esen, E., Taşdemir, M. (2104). İktisada Giriş. Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Web-Ofset Tesisleri.(Editörler: Kılıçaslan, Y., Esen, E.)

10- Madran, E., Özgünel,C., Çolak, N.İ., Akcan, S., Kuleli, E., Özkut, D., Dinçer, İ., Tanyeli, G. (2013). Arkeolojik Alan Yönetimi. Ankara: Saray Matbaacılık (Editör: Alanyalı, F.).

11-  Özalp, İ., Ağlargöz, O., Paşaoğlu, D., Şakar, N.,  (2016). Yönetim ve Organizasyon- l. Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Web-Ofset Tesisleri (Editör: Koparal,C.).

12- Tuncer, S., Özata, F.Z., Akar, E., Öztürk, M.C.  (2015). Sosyal Medya. Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Web-Ofset Tesisleri (Editör: Özata, Z.).

13- Uzun, E., Atalay, H., Akkaya, T., Özkorkut, K., Akın, L., Gönenç, L. (2014). Hukukun Temel Kavramları. Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Web-Ofset Tesisleri. (Editörler: Aydın, U., Sütken, E.)

14- Yüksel, A.H., Sandıkçıoğlu, B., Onay, A., Yılmaz R.A. (2014). İkna Edici İletişim. Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Web-Ofset Tesisleri (Editör: Oyman, M.).